המסע מהעולם החרדי להומלס תל אביבי ועד אומן מיניאטוריות בלתי נשכח!

יעקב בלומנטל, בן 38 אומן מיניאטורות תל אביבי שחי ונושם את העיר. אוהב להנציח את הרגעים המיוחדים בעיר באמצעות מיניאטורות בגודל של פחות מסנטימטר עם עולם שהוא בונה דרך עיניו אם זה בתוך יצירה קולינרית או יצירה של מקומות אייקונים בעיר.

את יעקב הכרתי דרך הרשתות חברתיות, בנאדם שמאוד סיקרן אותי שהייתי חייב לפגוש, אחרי כמה פגישות במסעדה ובתי קפה יחד עם "הגמדים של יעקב" הבנתי שהמוח של יעקב עובד אחרת. בזמן שבנאדם רגיל מסתכל על מנה או אפילו קפה, יעקב רואה עולם שלם ובעזרת גמדיו מתחיל לבנות סיטואציה מהחיים.

כל בובה מיניאטורית היא עבודה של יומיים. איפיון דמות, יציקה, צביעה וייבוש. הכל תחת זכוכית מגדלת ופינצטות גדולות שמשמשות את יעקב כשרשרת ביומיום.

 

יעקב בלומנטל

 

איך הכל התחיל?

אחרי 15 שנות עבודה בתחום הקולנוע, קצת התעייפתי מהתחום שקצת שוחק והתאהבתי במיניאטורות, יום אחד ישבתי בבית קפה והתחלתי לשלב את המיניאטורות על ספל קפה והתמונה הזאת עשתה הד. התחלתי להתאהב בזה והמשכתי לשלב את המיניאטורות על קינוחים ומאפים למיניהם עד שכבר ממש בניתי עולם שלם של מיניאטורות בקולינריה.

 

יעקב בלומנטל

 

את הסיפור של יעקב לא כולם מכירים. חוזר בשאלה, גרוש עם 2 ילדים, הגדול כמעט בן 20. מהמשפחה הגרעינית יעקב חידש לאחרונה רק את הקשר עם אביו, כל שאר המשפחה לא מעוניינת בקשר עמו.

המיניאטורות קשורות איכשהו לילדים שלך או לתקופה שלך בתור חרדי?

זה יכול להיות משהו שיותר קשור לילדות שלי שאני לוקח איתי, איזה חסך שהיה לי בילדות במשחקים ופעילויות בתור ילד חרדי ויכול להיות שזו הדרך שלי לבטא את עצמי ואת החסך שהיה לי במגזר החרדי.

השינוי המשמעותי קרה כשיעקב היה בן 20 אחרי שראה דברים בעולם החרדי שלא רצה להיות חלק ממנו. באחד ממוצאי שבת החליט לעשות מעשה ולעזוב את הבית ואת העולם החרדי בבני ברק  לכיוון תל אביב. כשהגיע לתל אביב זרק את הכיפה בפח הקרוב ומכיוון שלא הכיר שום אדם בעולם החילוני והכל היה חדש לו, שאל איפה הכיוון של הים ושם העביר כחצי שנה מחייו.

מה התחושות באותם רגעים?

בעיקר מפחיד עם המון עצבות של ניתוק מהמשפחה מצד אחד וללכת אל הלא נודע מהצד השני.

התחלתי לשטוף כלים במסעדות ועם הכסף הזה הלכתי ללמוד משחק מול מצלמה. אחרי כמה ימים הבינו שאני הומלס, ואמרו לי תישן בסט. ככה במשך כמה שנים עברתי מסט לסט, ממש חייתי בסרט.

יעקב בלומנטל

 

תחום המשחק והקולנוע השפיע רבות על יעקב ובזכותו גילה את היכולת שלו ליצור במיניאטורות.

"באותה תקופה החיבור עם תל אביב היה מושלם לי, נתן לי לבטא את מי שאני, משהו שעד אותו היום לא יכולתי כלל לבטא. התקופה שלי כהומלס נתנה לי את היכולת להתאהב בעיר הזאת בצורה הכי עירומה שלה, כך שאני מכיר אותה מהשורש הכי נמוך שלה"

למה דווקא החיבור של המיניאטורות עם אוכל?

כשאני מספר סיפור עם מיניאטורות על אוכל, הצופה ירצה להתבונן ביצירה עוד כמה רגעים מאשר הוא היה מסתכל על המנה ברגיל, בנוסף, כיום בתקופה שכולם פודיז ומצלמים את האוכל וישר מעלים לסטורי. אז אני רוצה לתת משהו אחר, שיהיה שונה ופחות דומה לאחרים ואז היצירה שאני יוצר עם המיניאטורות גורם ללקוח להסתכל קצת מעבר.

 

יעקב בלומנטל

מה היצירות שהכי מזוהות איתך?

הראשונה היא שקשוקת תרד, אחת מהיצירות הראשונות שגיליתי שאם אני שם מיניאטורות באוכל קורה משהו. נוצר עולם קסום מנקודת המבט שלי.

היצירה השנייה היא עבודת הפועלים עם המרשמלו, אני כל הזמן מאתגר את עצמי עם מאכלים ודברים שיכולים להפתיע אותי ואני מאוד אוהב את היצירה הזו.

מי ההשראה שלך?

יש שניים, הראשון הוא מניאטוריסט יפני בשם טצויה טנקה, מאוד מפורסם בעולם עם למעלה משני מיליון עוקבים והשני קונדיטור איטלקי מופלא בשם מתאו סטוצ'י שמייצר מראש את העוגות והקינוחים עבור עולם המיניאטורות שהוא מייצר.

לאיזה לקוח הכי היית רוצה לעשות יצירה?

קוקה קולה ללא ספק, חברה ענקית בסדר גודל עולמי ולעשות יצירה לחברה כזו מדובר בחשיפה עצומה ואתגר קראייטיבי מאוד משמעותי.

 

 האם תוכל לייצר עולם עם המיניאטורות לכל דבר?

בהחלט, לאחרונה ישבו איתי בבורסה ליהלומים לגבי פרויקט שאני הולך לעשות לתכשיטים. אני כמו משרד פרסום עם מיניאטורות וכמובן פתוח לשיתופי פעולה ומיזמים מהממים.

 

מה החלום הגדול?

ברמה האישית לחדש את הקשר עם ילדיי, ברמה המקצועית לחיות וליהנות מהאומנות שלי וכמובן לגדול יחד איתה. שהמיניאטורות יישארו קטנות ואני אגדל בזכותם.

יעקב בלומנטל

 

מי שרוצה עוד, איפה אפשר לראות אותך ואת הגמדים?

קודם כל באינסטגרם שלי,  זה המוזיאון שלי שם זו הגלריה. אפשר כמובן להגיע לבית הקפה waycup coffee במקווה ישראל ששם יש תמיד יצירות שלי ומעבר לזה בימי שישי אני עושה גלריה נודדת בבתי קפה ומסעדות בעיר ואפשר לעקוב אחרי ברשתות החברתיות לגבי המיקום הבא שלי.

 

השאר תגובה